10
Травень 2024року
готівкові розрахунки
РРО

Агропродукцію відправляють через «Нову пошту» накладеним платежем: як організувати розрахунки

Тетяна Нижник , керівник видавничої групи «Головбух-Держзакупівлі»
СИТУАЦІЯ

    Сільськогосподарське підприємство планує доставляти продукцію через «Нов­у пошту» на умовах накладеного платежу. Як організувати розрахунки? Чи пот­рібен РРО?

    РОЗВ’ЯЗАННЯ

      Так, в описаній ситуації без РРО не обійтися. Фіскальний чек слід пробивати перед відправкою товару замовнику

      Поширена ситуація: підприємство відправляє товар із післяплатою через «Нову пошту». Покупець оплачує покупку на пошті через платіжну організацію «NovaPay». Далі «NovaPay» перераховує кошти на поточний рахунок продавця.

      Головне запитання — чи потрібно проводити цю операцію через РРО? І якщо так, то як це коректно робити та як працювати з відмовами.

      Базові правила

      Суб’єкти господарювання, які проводять розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі1, під час продажу товарів/надання послуг у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зо­бо­в’язані застосовувати зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО/програмні РРО (ПРРО) або в деяких випадках розрахункові книжки (п. 1 ст. 3 Закону про РРО).

      1 Із застосуванням електронних платіжних засобів або платіжних чеків.
      Розрахункова операція — це:
      – приймання від покупця готівки, платіжних карток за місцем реалізації товарів/послуг;
      – видача готівкових коштів за товар, що повернув покупець, або ненадану послугу;
      – оформлення розрахункового документа про оплату товару/послуги в безготівковій формі банком покупця;
      – оформлення розрахункових документів щодо перерахування кош­тів у банк покупця в разі повернення товару/відмови від послуги (ст. 2 Закону про РРО).

      Особі, яка отримує або повертає товар, під час отримання товарів слід видати розрахунковий документ. Це стосується і товарів, що їх замовили чи оплатили через інтернет.

      Розрахунковий документ може бути створений у паперовій та/або електронній формі (п. 2 ст. 3 Закону про РРО). Електронна форма передбачає:

      • відтворення на дисплеї РРО чи пристрою, на якому встановлений ПРРО, QR-коду, за допомогою якого особа може зчитати документ;
      • надсилання електронного розрахункового документа на наданий особою абонентський номер або адресу електронної пошти.
      Проводьте операцію через РРО, якщо є розрахункова операція.

      Розрахунковим називають документ установленої форми та змісту — касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункову квитанцію (ст. 2 Закону про РРО). Обов’язкові реквізити цих документів знайдете у Положенні № 13.

      Отже, якщо є розрахункова операція, її слід провести через РРО та видати клієнтові фіскальний касовий чек або електронний фіскальний чек.

      Начебто все зрозуміло, але не поспішаймо з висновками.

      Розрахункові нюанси


      Контролери зауважили, що «Нова пошта» — не кур’єрська служба, а експедитор. Тоді як «NovaPay», через яку йдуть оплати, — платіжна організація, що не є учасником операцій з купівлі-продажу товарів. Відповідно, коли відправляєте товар будь-яким експедитором2 в Україні, який не має статусу ані кур’єра, ані перевізника, не є учасником відносин купівлі-продажу, не передає право власності на товар і не бере участі в розрахунку за нього, сформуйте фіскальний касовий чек перед відправкою товару та вкладіть його до коробки з товаром. На цьому наголошує ДПС у роз’ясненні в ЗІР (категорія 109.02).

      2 Логістичною компанією.
      Коли відправляєте неоплачений товар «Новою поштою», надрукуйте фіскальний касовий чек.

      Коли формуватимете чек, вкажіть у ньому вид оплати — «кредит», «післяплата» або «відстрочення платежу». Також зазначте форму оплати — безготівкова. Чому так? Згідно з договором, який на практиці паралельно укладають з банком або небанківським фінпосередником, уже належні продавцю кошти посередник перерахує на поточний рахунок продавця, виходячи з суми за чеком. Додатковий фіскальний касовий чек фінансовий посередник, зокрема, компанія «NovaPay», видавати не повинен.

      Кілька слів про відмову від товару на «Новій пошті». Якщо покупець не отримав товар або відмовився від нього, то продавцю треба оформити повернення товару через РРО на підставі двох документів:

      • квитанції від служби доставки про повернення відправлення;
      • чека РРО або ПРРО, в якому ці товари ідентифіковані.

      Проаналізуйте свої договори з «Новою поштою» та зверніть увагу на строки передачі інформації про відмови від товару. Щодо актів, які складають під час повернення товару на суму від 100 грн, то про них не переймайтеся. Цей документ потрібен, коли клієнти робили передоплату. У ситуації, яку розглядаємо, авансу не було й кошти фактично не повертають. Отже, акта про повернення не складайте.

      Штрафонебезпечні моменти

      Якщо згідно з Законом про РРО продавець товару звільнений від використання касових апаратів, то він зобов’язаний вкласти до посилки лише видаткову накладну, що свідчитиме про походження товару.

      Короткий зріз знань про обов’язкове застосування РРО. Якщо виробник сільськогосподарської продукції має торговельну точку, тобто є підприємством торгівлі або громадського харчування, то він має працювати з РРО.

      У разі, якщо розмір доходів становить менше ніж 167 розмірів мінзарплати3  на один структурний підрозділ без РРО, але з РК, ФОПам — платникам єдиного податку дозволено провадити роздрібну торгівлю на території села/селища товарами, крім підакцизних. Однак наведені норми не застосовують під час дистанційної торгівлі. Продавці продукції власного виробництва мають право приймати торговельну виручку через касу з оформленням касових ордерів (п. 1 ст. 9 Закону про РРО). Зрозуміло, що під час інтернет-торгівлі це нереально. Тому пільгою скористатися не вдасться.

      3 У 2024 році — 1 185 700 грн. Беруть показник мінімальної зарплати станом на 1 січня податкового (звітного) року. У 2024 році — 7100 грн.

      Формування фіскального касового чека пізніше ніж відправили товар, за умови користування послугами експедитора та/або логістичної компанії, порушує вимоги пункту 2 статті 3 Закону про РРО. А нев­часно виданий чек дорівнює невиданому чеку. За це передбачений штраф згідно з пунктом 1 статті 17 Закону про РРО.

      Залишилося розібратися, що буде першим порушенням? У разі виявлення під час перевірки суб’єкта господарювання підтверджених належним чином фактів неодноразових порушень вимог щодо застосування РРО за першу з таких операцій застосовують штраф, як за перше порушення, а за кожну наступну — як за наступне порушення (ЗІР, категорія 109.18). Тобто перший невиданий чек — штраф у розмірі 100%, другий і кожен наступний — штраф у розмірі 150% від суми окремого чека.

      1. Базові правила
      2. Розрахункові нюанси
      3. Штрафонебезпечні моменти

      Тара з-під агрохімікатів і пестицидів: облік та оподаткування відходів
      № 10, 2024
      Правила розрахунку відпускних & п’ять прикладів для нетипових ситуацій